Danas su u Novom Sadu u okviru projekta Fudbalskog saveza Vojvodine „Dani fudbala u Vojvodini“ dodeljene lopte predstavnicima 14 klubova učesnika Razvojne lige mlađih kategorija za žene Srbije grupa „Sever“.
Ceremonija uručenja upriličena je na renoviranom stadionu RFK Novi Sad na Detelinari, a spojena je sa instruktorskom aktivnošću mlađih kategorija – selektivnim okupljanjem igračica ženskih pionirskih selekcija Fudbalskog saveza Vojvodine U-15 (rođene 2010. godine i mlađe) i U-13 (rođene 2012. godine i mlađe).
Generalni sekretar FSV Miodrag Cvijić naveo je da savez nastavlja sa ulaganjem u ženski fudbal, posebno mlađe kategorije, radeći na stvaranju preduslova za još bolji rad klubova. Cilj je podizanje standarda rada u svim delovima Vojvodine i davanje šanse za pravilan razvoj svim devojčicama bez obzira na to iz koje sredine dolaze.
Po deset novih lopti dobili su sledeći klubovi:
- ŽFK „PROLETER“ (Zrenjanin)
- ŽFK “Coerver 2024“ (Subotica)
- ŽFK “ŽRFK N.SAD 2024“ (Novi Sad)
- ŽFK „MOSKVA“ (Novi Sad)
- ŽFK „VOJVODINA“ (Novi Sad)
- ŽFK „POLET“ (Sivac)
- ŽFK „TSC“ (Bačka Topola)
- ŽFK „SPARTAK“ (Subotica)
- ŽFK „SPARTAK D.O.O.“ (Subotica)
- ŽFK „LEHEL 2019“ (Zrenjanin)
- ŽFK „MODOŠ“ (Jaša Tomić)
- ŽFK „PRAVE DAME“ (Novi Banovci)
- ŽFK „RUMA“ (Ruma)
- ŽFK“BAK“ (Bela Crkva)
Fudbalski savez Vojvodine je svestan značaja ulaganja u sportsku opremu i rekvizite klubova mlađih kategorija i višestrukog pozitivnog efekta koje isto proizvodi.
Oprema, kao što su lopte, dresovi i čunjevi za trening, pruža mladim igračima osnovne resurse za trening i igru. Kvalitetna oprema pomaže igračima da bolje razvijaju svoje veštine i priprema ih za ozbiljnija takmičenja, te podstiče razvoj mladih talenata. Istovremeno se smanjenjuju troškovi klubovima koji, pogotovo manji i amaterski, neretko imaju ograničene finansije. Donacije opreme od strane saveza mogu značajno olakšati klubovima da obezbede igračima potrebne resurse bez dodatnih troškova.
Obezbeđivanjem kvalitetne opreme, FSV postavlja standarde za nivo rada u klubovima. Kvalitetna oprema doprinosi profesionalnijem pristupu, što direktno utiče na podizanje nivoa ženskog fudbala u Vojvodini. FSV se nada da će ovakva vrsta pomoći motivisati mlade igračice, povećati njihov osećaj pripadnosti i razviti saznanje da su deo većeg sistema. Osnovni operativni cilj ove vrste pomoći je poboljšanje uslova za trening i stvaranje kvalitetnije gokruženja za sve učesnice u ženskom fudbalu.
Ne treba zanemariti ni činjenicu da se na ovaj način ostvaruje i jednakost i fer uslovi za sve klubove. Dodelom iste opreme svim klubovima smanjuje se jaz između bogatijih i siromašnijih klubova. Na taj način, sve igračice imaju priliku da rade u približno istim uslovima, što doprinosi fer takmičenju i zdravijoj konkurenciji. Iz te zdrave konkurencije rađa se kvalitet koji mlade fudbalerske sa prostora Vojvodine već godinama pokazuju u duelu sa vršnjakinjama iz ostatka Srbije.