Обавезан семинар за фудбалске тренере Српске лиге Војводина, Војвођанских фудбалских лига и тренере млађих категорија, одржан у понедељак, 3. марта 2025. године, у Спортском центру Фудбалског савеза Србије у Старој Пазови, привукао је велики број учесника.
Организован од стране Центра за едукацију фудбалских тренера ФСВ и Организације фудбалских тренера ФСВ, семинар је био изузетно успешно реализован, уз одлична предавања двојице младих стручњака – Душана Бајића и Немање Миљановића.
Двојица младих стручњака одржала су предавања на следеће теме:
„План и програм припрема и један такмичарски микроциклус ФК Кабел Нови Сад“ – Душан Бајић
„План и програм рада и концепт тренинга кадетске селекције (У-16) ФК ТСЦ Бачка Топола“ – Немања Миљановић
Уводна реч припала је Спасоју Јелачићу, менаџеру едукације Центра за едукацију фудбалских тренера Фудбалског савеза Војводине:
Добар дан свима. Моје име је Спасоје Јелачић, ваш сам колега и велико ми је задовољство да вас видим у оволиком броју. Добродошли на обавезни семинар фудбалских тренера Фудбалског савеза Војводине и тренерске организације Војводине.
Пре него што пређемо на званични део програма, изузетно ми је задовољство да поздравим генералног секретара Фудбалског савеза Војводине, господина Миодрага Цвијића, и да му препустим реч. Изволите.
Добар дан свима. Поздрављам вас испред руководства Фудбалског савеза Војводине. Изузетно ми је задовољство што вас видим у оволиком броју на овом семинару, који већ традиционално организујемо пред почетак јесењег и пролећног дела првенства. Ове године направили смо мали изузетак, који ће, надам се, постати пракса – након предавања биће организован коктел и закуска овде у холу. Приметили смо да овакви скупови нису само прилика за стручно усавршавање, већ и за међусобне сусрете и размену искустава међу тренерима.
Што се тиче самог семинара и избора предавача, трудимо се да неко из ваших редова увек буде међу предавачима. На овим обавезним семинарима, где се окупљају тренери из различитих лига и клубова, циљ нам је да делимо знање и искуство које је применљиво у пракси. Посебно желим да истакнем ФК Војводину, која је данас дошла у пуном саставу, што је за сваку похвалу. Надамо се да ће у будућности и неки од вас бити у прилици да представе своја искуства и методологију рада.
Што се тиче тренерске едукације и лиценци, знате да се стално траже нове лиценце у складу са УЕФА конвенцијом. Било да сте овде због обнове лиценци или даљег школовања, Фудбалски савез Војводине настоји да вам пружи подршку и могућности за напредак.
У своје лично име, као неко ко је био у фудбалу као играч, а сада се бави овим послом, желим вам пуно среће у предстојећој сезони. Надам се да ћете остварити своје такмичарске циљеве и наставити са стручним усавршавањем. Заједничким радом, кроз овакве семинаре и дружења, можемо унапредити фудбал у Војводини и допринети вашем професионалном развоју. Хвала вам.
Спасоје Јелачић, менаџер едукација Центра за едукацију фудбалских тренера Фудбалског савеза Војводине:
Хвала генералном секретару. Користим прилику да истакнем и једну лепу традицију – као што знате, сваке године додељујемо признање за најуспешнијег тренера Фудбалског савеза Војводине. Ове године, то признање припало је нашем колеги Владимиру Шпоњи, који је тренутно шеф стручног штаба Хајдука из Дивоша и селектор аматерске репрезентације Фудбалског савеза Војводине. Замолио бих генералног секретара да уручи ово вредно признање.
Честитамо колеги Шпоњи на овом значајном признању!
Владимир Шпоња, најбољи тренер ФСВ за претходну годину, тренер Хајдука из Дивоша и селектор аматерске репрезентације ФСВ одговорио је на наша питања.
Шта Вам значи ово признање и како гледате на свој тренерски пут до сада?
Прво бих желео да изразим захвалност Фудбалском савезу Војводине за ово признање. Велика је част бити изабран међу толико сјајних тренера који су данас били присутни. Ово признање за мене представља не само почаст, већ и обавезу да у наредном периоду још више допринесем фудбалу и вратим кроз предан рад оно што сам до сада стекао. Када говорим о свом тренерском путу, могу рећи да су моји почеци били вођени чистом љубављу према спорту. Кроз остварене резултате, амбиција је расла, а кроз едукацију сам дошао до прве националне лиценце. Тренутно је Хајдук из Дивоша моја главна прича, а циљ нам је да направимо још један искорак, како за клуб, тако и за мене као тренера.
Колико Вам је искуство у аматерској репрезентацији ФСВ помогло у раду у клубу?
Искрено, сматрам да су клупски рад и рад у репрезентацији два различита изазова. У клубовима радим већ 12-13 година, док је ангажман у аматерској репрезентацији ФСВ био ново и драгоцено искуство. Захваљујући великој подршци мојих сарадника, Дарка Пушкарића, Неђе Бабића и нажалост прерано преминулог Дејана Костуранова, успели смо да се пласирамо на Европско првенство у Сан Марину. Тај успех показује колико је важно имати добру сарадњу и тимски дух.
Овом приликом желим да изразим посебну захвалност не само Фудбалском савезу Војводине и клубовима у којима сам радио, већ и својим сарадницима у тим клубовима, посебно ФК Кикинди и Хајдуку из Дивоша, у којима сам провео протеклу годину. Међутим, највећу захвалност дугујем својим играчима, који су трпели све захтеве које сам постављао пред њих и који су најзаслужнији за ово признање које ми је додељено.
Што се тиче репрезентације, суочили смо се са одређеним променама. Два играча са списка, Димитрије Воларевић и Миловановић Лазар, потписали су професионалне уговоре, што је сјајна вест за њих, али нас је приморало да тражимо алтернативна решења. Настављамо да пратимо такмичења у Српској лиги, Групи Војводина, као и у Војвођанским лигама, како бисмо окупили најбољи могући састав за Европско првенство у Сан Марину. Правила УЕФА су веома ригорозна, па пратимо и све промене које могу утицати на наш тим. Очекивања су велика и даћемо све од себе да остваримо што бољи резултат.
Затим су уследила предавања:
„План и програм припрема и један такмичарски микроциклус ФК Кабел Нови Сад“ – Душан Бајић
„План и програм рада и концепт тренинга кадетске селекције (У-16) ФК ТСЦ Бачка Топола“ – Немања Миљановић
И на крају изјаве:
Бајић нам је одговорио на неколико питања:
Колико овакви семинари доприносе унапређењу тренерског рада?
Овакви семинари су круцијални за све нас, јер сваки доноси ново искуство и предавачима и учесницима. Они отварају могућност за постављање нових питања и развијање идеја које побољшавају квалитет рада сваког тренера. Размена мишљења и примена нових сазнања у пракси су кључни за напредак.
Како оцењујете ниво тренерске едукације у Србијии да ли нешто треба мењати?
Што се тиче нивоа тренерске едукације у Србији, сматрам да је на изузетно високом нивоу. Тренутно завршавам Про УЕФА лиценцу, а дуги низ година сам пролазио кроз различите нивое едукације – од Б лиценце, преко националне Про, до УЕФА програма. Програм који се спроводи је одлично осмишљен, систематичан и најважније – примењив у пракси. Организација едукације је веома добра и пружа тренерима потребна знања за даљи напредак.
Имали сте прилику да радите у три различита сениорска ранга – Супер лиги Србије, Првој лиги Србије и Српкој лиги Војводина. Можете ли нам рећи које су разлике и шта су специфичности појединих рангова?
Када је реч о раду у различитим сениорским ранговима – Супер лиги Србије, Првој лиги Србије и Српској лиги Војводина – основна разлика је пре свега у квалитету играча и селекцији с којом се ради. Самим тим, и начин спровођења методике тренажног процеса је другачији и квалитетнији у вишим ранговима. Специфичност свих такмичења лежи у тренерском кадру, који игра кључну улогу у подизању квалитета такмичења. Без обзира на то да ли тренер долази из треће лиге или прелази у Супер лигу, његов рад и начин вођења екипе директно утичу на квалитет такмичења и развој фудбала у целини.
Душан Бајић рођен је 25. фебруара 1978. године у Новом Саду. Своју играчку каријеру започео је у ФК Нови Сад, а играо је и за новосадски Железничар, ЖСК из Жабља и Шајкаш из Ковиља.
Тренерском професијом почео је да се бави 2004. године, радећи у локалним клубовима (Железничар Нови Сад, Нови Сад, Црвена звезда Нови Сад). Био је помоћник у стручном штабу Радничког из Сомбора, а затим је водио Слогу из Темерина. Од 2012. до 2018. године, Бајић је радио у омладинској школи ФК Војводина, где је тренирао генерације од 1995. до 2004. годишта.
Крајем новембра 2018. године, преузео је место главног тренера ФК Бечеј, који се такмичио у Првој лиги Србије. Наредне сезоне, вратио се у омладински тим Војводине, где је остао до краја 2020. године. Потом је радио као помоћник Младена Крстајића у ТСЦ-у из Бачке Тополе. У августу 2021. године, Бајић је постао главни тренер новосадског Пролетера, са којим је потписао уговор на две године, уз могућност продужења на још три године. Са Пролетером је сарађивао до априла 2022. године.
Крајем 2022. године, вратио се у ФК Војводина, где је обављао функцију главног тренера у омладинској школи, а у фебруару 2023. године придружио се стручном штабу првог тима као помоћник тренера Радослава Батака. Последњег дана октобра 2023. године, Бајић је преузео вођство екипе новосадске Младости чији је тренер био до априла 2024. године. Зимус је преузео кормило новосадског Кабела.
Током своје тренерске каријере, Душан Бајић је стекао репутацију стручњака посвећеног развоју младих талената и унапређењу фудбалских тимова у Србији.
Миљановић нам је одговорио на неколико питања:
Колико овакви семинари доприносе унапређењу тренерског рада?
Сматрам да су овакви семинари од изузетног значаја за унапређење тренерског рада. Већ дуги низ година трудим се да испратим што више семинара, јер верујем да је размена мишљења и искустава, поред наше константне перманентне едукације, кључна за наш посао. Кроз овакве догађаје стичемо нова сазнања, унапређујемо методе рада и прилагођавамо се савременим трендовима у фудбалу.
Како оцењујете ниво тренерске едукације у Србијии да ли нешто треба мењати?
Што се тиче нивоа тренерске едукације у Србији, могу рећи да сам већ дуже време у процесу полагања лиценци и усавршавања. Људи из нашег савеза улажу велике напоре како би омогућили тренерима што боље услове за рад, као и квалитетне едукаторе који нам помажу у даљем професионалном развоју. Наравно, увек постоји простор за напредак, али мислим да се крећемо у добром смеру и да су улагања у едукацију све већа.
Колико је важно радити на индивидуалном развоју играча у том узрасту?
Када говоримо о индивидуалном развоју играча, сматрам да је то суштински аспект фудбалског напретка. Играч мора да буде довољно способан да кроз индивидуалне вештине касније допринесе тиму у тактичком и колективном смислу. Да би млади фудбалер био спреман за омладински или сениорски фудбал, неопходно је да развије добре перформансе и техничке вештине.
Да ли мислите да млади фудбалери у Србији имају довољно услова за напредак?
Што се тиче услова за развој младих фудбалера у Србији, могу рећи да имамо солидну инфраструктуру и стручне тренере. Играмо Лигу Србије са Бачком Тополом, обилазимо многе клубове широм земље и примећујем да већина клубова има коректне услове за рад, вештачке терене и квалитетне тренере. Наравно, увек може боље, али мислим да се фудбалска инфраструктура константно унапређује.
Да ли имате сарадњу са сениорским стручним штабом ФК ТСЦ?
Имам одличну сарадњу са стручним штабом сениорског тима ФК ТСЦ. Код претходног тренера Јована Дамјановића био сам укључен у припрему тренажних јединица и утакмица, а кроз године смо остварили добру комуникацију и размену мишљења са свим тренерима. Отворени су за сарадњу, што је веома значајно за континуитет рада и развој играча.
Каква су Ваша очекивања од ове генерације кадета?
Када говоримо о очекивањима од ове генерације кадета, пре свега се надам да ће сви остати здрави. Такође, циљ нам је да кроз рад у академији створимо што већи број играча спремних за сениорски фудбал у наредних годину, две или три. Уколико успемо у томе, биће то велика сатисфакција за мене и додатна мотивација за даљи рад у будућности.
Немања Миљановић рођен је 21. јуна 1988. године у Новом Саду, а тренутно ради са млађим категоријама (кадетска селекција) Фудбалског клуба ТСЦ из Бачке Тополе. Играчку каријеру (2012.-2019.) провео је у Слоги из Темерина (три наврата), РФК Нови Сад и Хајдуку из Чуруга. Своју тренерску каријеру започео је у тадашњем суперлигашу Пролетеру из Новог Сада у којем је од 2019. до 2022. био помоћни тренер (шефовима стручног штаба Бранку Жигићу и горепомееутом Душану Бајићу). Након тога је 2022. године био помоћник Бранку Жигићу на клупи прволигаша Младост ГАТ, да би у јануару 2023. дошао на садашњу позицију тренера кадетске селекције ТСЦ-а.
Циљ оваквих семинара је унапређење тренерског кадра кроз савремене методе рада, анализу тренажних модела и примену науке у фудбалу.
Едукација тренера је кључна за развој фудбала у сваком сегменту. Овакви семинари помажу тренерима да усаврше своје методе рада и боље разумеју како да извуку максимум из својих играча и тимова.
Присуство оваквим догађајима омогућава стицање нових знања, као и размену искустава са колегама из струке.
Овај семинар биће прилика да се традиционално, као и сваке године. прогласи најбољи тренер Фудбалског савеза Војводине за претходну годину којем ће бити свечано уручено признање.