Bulevar oslobođenja 92/V, 21 102 Novi Sad; T: 021/421-401; 021/420-885; 064/8455-490; F: 021/66-23-460|kancelarija@fsv.rs

Izuzetna poseta na trenerskom seminaru Centra za edukaciju fudbalskih trenera FSV (VIDEO)

U ponedeljak, 26. februara 2024. godine, na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje  u Novom Sadu (Lovćenska 16) sa početkom u 18 časova održan je zanimljiv i izuzetno posećen seminar za trenere Srpske lige VOJVODINA, Vojvođanskih fudbalskih liga i OKP liga (mlađih kategorija).

 

 

Seminar je otvorio menadžer edukacije Centra za edukaciju fudbalskih trenera Fudbalskog saveza Vojvodine Spasoje Jelačić pozdravivši sve pristutne. Izrazio je zadovoljstvo brojnošću trenera i pozdravio uvažene goste: generalnog sekretara FSV Miodraga Cvijića, menadžera edukacije Fudbalskog saveza Beograda Dalibora Zorka i profesora Lajoša Kokaija, doajena vojvođanskog sporta.

Pre samih predavanja dodeljena je i plaketa za najboljeg trenera u 2023. godini u ligama Fudbalskog saveza Vojvodine treneru Železničara iz Inđije Vladimiru Livaji. Izvršni odbor je odluku o ovoj nagradi doneo na svojoj sednici održanoj 02. februara, a Vladimir je priznanje zaslužio ostvarenim rezultatima, kako u Vojvođanskoj ligi Jug u kojoj je njegova ekipa završila kao prvoplasirana u sezoni 2022/23; tako i u prvom delu sezone 2023/24. u kojoj je Železničar pružio odlične igre i trenutno se kao novajlija nalazi na drugom mestu Srpske lige Vojvodina. Nagradu mu je uručio generalni sekretar  FSV Miodrag Cvijić, a u izjavi za zvanični JuTjub kanal FSV Vladimir se zahvalio na nagradi i izneo svoje utiske i očekivanja u nastavku prvenstva.

Nakon kratke ceremonije došao je red i na uvažene predavače. Profesor doktor Marko Stojanović sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta u Novom Sadu održao je zanimljivo predavanje na temu „Trening snage sa mlađim kategorijama .

Marko  je uvaženi sportski naučnik i kondicioni trener.

Osnovne i poslediplomske studije završio je na Fakultetu fizičke kulture u Novom Sadu, a ujedno je i diplomirao na višoj košarkaškoj školi u Beogradu.

Doktorirao je 2008. godine, u oblasti sportskih nauka pod mentorstvom prof.dr Sergeja Ostojića.

Preko dvadeset godina angažovan je u oblasti dijagnostikovanja, kontrole i praćenja stanja treniranosti i kondicione pripreme vrhunskih sportista.

Tokom svoje profesionalne karijere je održao više predavanja iz oblasti Teorije treninga, Antropomotorike i funkcionalnih testiranja na stručnim skupovima i seminarima u zemlji i inostranstvu, a na našem fakultetu predaje predmete Košarka i Teorija sportskog treninga.

Objavio više od 40 radova u referentnim međunarodnim časopisima iz oblasti sportskih nauka i bio pozivni predavač na više međunaronih konferencija.

Obavljao je funkciju sportskog naučnika u nacionalnom timu Srbije u fudbalu i kadetske ženske košarkaške reprezentacije, kao i nacionalnog tima Rumunije u košarci (muškarci i žene).

Bio je kondicioni trener FK Partizan i FK Olimpija (Ljubljana), a takođe je i personalni trener mnogim vrhunskim košarkašima i fudbalerima.

Na početku predavanja je naglasio neverovatnu brzinu kojom se razvija sport i sportska nauka, te skraćenje vremena zastarevanja informacija i povećanje brojnosti članova stručnih štabova u vrhunskom sportu. Složenost procesa treninga dovela je većeg broj usko specijalizovanih trenera koji se bave samo svojim delom procesa uklapajući ga u „veću sliku“ – kompletan proces kojim upravlja šef stručnog štaba koji u takvom konstelaciji sve više postaje menadžer. Moguće je pretpostaviti kako će u budućnosti usložnjavanje treninga na vrhunskom nivou dovesti do potrebe za teoretičarima sportskog treninga koji će vršiti planiranje kompletnog trenažnog procesa. Kao primer za takvu situaciju naveo je trenutnu situaciju u Mančester Sitiju čiji stručni štab broj preko 20 trenera uključujući i psihologe i  naučnike iz oblasti sporta i teorije sportskog treninga.

U nastavku je naučnim dokazima iz niza radova razbio predrasude o štetnosti treninga snage kod mlađih kategorija. Činjenice govore da je istina upravo suprotna, da je razvoj snage kod dece ono što poboljšava, osim same izvedbe, i ostale performanse te značajno povećava otpornost na povrede. Naravno, naglasak je na tome da se trening izvodi u kontorlisanim uslovima uz prisustvo kompetentnih stručnjaka. Naglasio je i da je trening snage može maskimalno vršiti u svim razvojnim fazama, dok ostale motoričke sposobnosti varijaju u zavisnosti od uzrasta. Važno je istaći da je a sprovođenje treninga snage kod sportista važan broj trenažnih godina, a ne biološki uzrast. To znači da će izvođenje složenijih vežbi sa opteređenjem poput tržaja i nabačaja zavisti od iskustva koje sportista ima u pripremi za iste, a ne od njegovog beoja godina. Predavanje je učinio zanimljivijim anegdotama iz svoje bogate trenerske prakse, pogotovo onim bliskim prisutnoj publici iz fudbalske reprezentacije Srbije.

Drugo predavanje čija je tema bila „Trener za pamćenje“ održao je Andrija Gerić, proslavljeni i trofejni odbojkaš i sportski psiholog.

Andrija je sa odbojkaškom reprezentacijom Jugoslavije osvojio bronzanu medalju na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti i zlatnu medalju na Olimpijskim igrama 2000. u Sidneju. Sa reprezentacijom, za koju je nastupao 15 godina,  je još osvojio zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu 2001. Igrao na poziciji srednjeg blokera za poznate evropske klubove kao što su Lube Mačerata iz Italije i Fenerbahče iz Turske.

Iza njega je 20 godina iskustva u vrhunskom odbojkaškom sportu, mnogo uspona i padova, finalnih utakmica, povreda i pobeda.

Posle karijere se akademski edukovao i stekao zvanje diplomiranog psihologa i u isto vreme završio NLP metodologiju za Mentalnog trenera.

U radu koristi znanja iz psihologije i praktične psihologije i trudim se da sportista može da primeni sve ono što rade odmah na prvom treningu i prvom meču ili trci.

Do sada je radio sa preko 450 sportista iz raznih sportova poput: fudbala, košarke, odbojke, tenisa, rukometa, vaterpola, atletike, šaha, biciklizma, jedrenja, džiu-džice, MMA, K1, triatlona, plivanja, stonog tenisa, golfa, mačevanja, jahanja, tekvodoa i ostalih sportova.

Njegova misija je pomoći sportistima da se ostvare, poboljšalju svoj rezultat i dostignu sve ono o čemu sanjaju.

Andrija je odmah na početku odustao od klasične forme predavanja i učinio ga je interaktivnim. Treneri su aktivno učestvovali u diskusiji koja je „naterala“ sve prisutne da promisle o pitanjima koja su otvorena u razgovoru.

Prisutni su „pretresli“ ulogu i značaj trenera, kao i sve osobine koje mora da poseduje i kakav odnos sa igračima treba da razvije.

Nekonvencionalno predavanje zainteresovalo je trenere koji su radili mentalne vežbe i razmenjivali ideje i iskustva.

Andrija je trenerima ponudio konkretne savete za rešavanje situacija kako u igri, tako i u trenažnom procesu.

Bilo je reči o tremi, razlici o kvalitetu izvedbe na treningu i na utakmici, značaju mentalnog „pražnjena“ pre davanja saveta i rečima koje treba i ne treba koristiti u obraćanju.

Kao i prvi predavač, Andrija je dobio veliki aplauz uz vidljivo zadovoljstvo prisutnih novim saznanjima koja su stekli na ovom seminaru.

Seminar je zatvorio Spasoje Jelačić konstatujući da se izlazak iz strogo fudbalskih tema pokazao kao pun pogodak i naglasivši značaj širine za razvoj i rad trenera. Iskoristio je priliku da trenere obavesti o nadolazećim promena u licenciranju trenera mlađih kategorija koje nastupaju od sezone 2024/25. (UEFA Youth licenca).

 

2024-02-27T10:40:10+01:0027. 02. 2024.|