DUŠAN TOMIĆ
(Rusko Sel0, 15. septembar 1947. — Novi Sad, 30. decembar 2025.)
Dušan Tomić rođen je 15. septembra 1947. godine u Ruskom Selu, u opštini Kikinda. Osnovno obrazovanje stekao je u rodnom mestu, dok je Gimnaziju „Dušan Vasiljev“ završio u Kikindi. Diplomirao je 1971. godine na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, na međunarodnom smeru, čime je postavio temelje za dug i izuzetno sadržajan profesionalni i društveni angažman.
Po okončanju studija započeo je radni vek koji je trajao više od četiri decenije, tokom kojih je pune 42 godine obavljao brojne odgovorne izborne i imenovane funkcije. Karijeru je započeo u Opštinskom komitetu Saveza komunista Kikinda, gde je obavljao dužnost izvršnog sekretara, kao i na čelu Saveza omladine. Nakon odsluženja vojnog roka u Školi rezervnih oficira u Bileći, 1975. godine izabran je za generalnog direktora Komunalnog preduzeća u Kikindi, gde je uspešno realizovao značajne infrastrukturne investicije od važnosti za lokalnu zajednicu.
Od 1978. godine obavljao je funkciju generalnog direktora Medicinskog centra u Kikindi, u dva mandata. U tom periodu izgrađeni su i opremljeni nova bolnica, kao i zdravstvene stanice u svim selima kikindske opštine, što predstavlja jedan od najznačajnijih doprinosa razvoju zdravstvenog sistema u tom delu Vojvodine. Sredinom osamdesetih godina izabran je za generalnog sekretara SIZ-a za fizičku kulturu Vojvodine, što ga je kao pokrajinskog funkcionera dovelo u Novi Sad.
Krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina bio je sekretar Pokrajinske konferencije SSRN Vojvodine, a potom i generalni direktor Novinsko-izdavačkog preduzeća „Dnevnik“ u Novom Sadu, jednog od najvećih i najuticajnijih medijskih sistema tog vremena. Po isteku mandata u „Dnevniku“, obavljao je funkciju zamenika generalnog direktora Lutrije Vojvodine, kao i dužnosti direktora i glavnog urednika „Pan radija“. Tokom devedesetih godina bio je i direktor štedno-kreditne organizacije „SD Moneta“.
Najdublji i najtrajniji trag Dušan Tomić ostavio je u fudbalu. Poslednjih 14 godina radnog angažmana obavljao je funkciju generalnog sekretara Fudbalskog saveza Vojvodine, period koji je i sam isticao kao najlepši u svojoj karijeri, jer je profesionalni rad spojio sa velikom i iskrenom ljubavlju prema fudbalu. Tokom tog vremena delovao je na svim nivoima fudbalske organizacije – od klupskog, preko pokrajinskog, do saveznog nivoa. Kao fudbalski funkcioner boravio je u 43 zemlje sveta i prisustvovao na pet svetskih prvenstava u fudbalu.
Od 2015. godine bio je u penziji i živeo je u Novom Sadu. Bio je otac dva sina. Sahrana Dušana Tomića obavljena je 2. januara 2026. godine u Ruskom Selu.


