Претходног викенда настављено је првенство у лигама Фудбалског савеза Војводине, а званични Јутјуб канал Фудбалског савеза Војводине наставио је са праксом директних преноса утакмица из равнице.
И овај пут за гледаоце је припремљен дупли програм – директни преноси две занимљиве утакмице.
Камере ће бити у Елемиру где се у оквиру 17. кола Српске лиге Војводина састају домаћи Нафтагас и гости из Куле – Хајдук 1912, те у Омољици где у оквиру дерби утакмице 17. кола Војвођанске фудбалске лиге „Исток“ Младости гостује Војводина 1928 из Перлеза.
На стадиону „Црвени дом“ у Елемиру у суботу 09. марта од 14:30 часова петоплаирана екипа домаћег Нафтагаса (8 победа, 1 реми, 7 пораза – 25 бодова) дочекује тринаестопласирани Хајдук 1912 из Куле (4 победа, 4 нерешене и 8 пораза – 16 бодова).
У првом сусрету ове сезоне одиграном 19. августа 2023. године у оквиру 2. кола славио је домаћи Хајдук резултатом 3:2. Стрелци за домаће били су Љумовић Михаило, Влаисављевић и Ђурђевић , а за госте Савановић и Бјелица. Снимак комплетне утакмице можете погледати испод.
Обе екипе пролеће су почеле поразима на гостовањима, Нафтагас је поражен у Старој Пазови од Јединства минималним резутатом 1:0. Хајдук је након преокрета изгубио од Борца у Шајкашу 2:1.
Тренер домаће екипе је Предраг Кандић, дугогодишњи стратег зрењанинског Радничког, а најбољи голгетерски учинак има поменути Милош Савановић са 8 постигнутних голова.
Савановић (27) је познат широм војвођанских терена јер је наступа за чак 9 војвођанских клубова (Нафтагас Елемир, Раднички Зрењанин, Железничар Панчево, Младост ГАТ, ОФК Бечеј 1918, Феникс, Борац Сакуле, Слога Темерин и млађе категорије новосадског Пролетера). У редовима новосадске Младости ГАТ (сезона 2021/22.) и панчевачког Железничара (сезона 2020/21.) забележио је наступе и у Првој лиги Србије.
Савановић је освојио треће место у избору за спортисту године општине Зрењанин за 2022. годину.
Те године је и фудбалски клуб Нафтагас из Елемира проглашен за најбољи спортски колектив на територији општине Зрењанин.
Сезону пре тога Нафтагас је био шампион Војвођанске лиге „Исток“ са 66 освојених бодова и оствареном 21 победом.
Са добрим играма наставио је и у вишем рангу, Српској лиги „Војводина“.
Титула у Војвођанској лиги „Исток“ и пласман у Српску лигу „Војводина“ је највећи успех клуба у историји, који је у периоду од 1947. до 1949. године под именом Братство такође играо трећи ранг, али је тада такмичење на нивоу Војводине организовано у 7 територијалних група са по 40 клубова. Такође, Нафтагас је играо на нивоу целе Војводине и у периоду од 1993. до 1995. године, али је лига тада била у четвртом степену такмичења.
Што се тиче зимског прелазног рока у Нафтагас су дошли Попов и Ковачевић (Раднички Зрењанин). Редове Елимираца напустили су Видић, Попов, Ренић, Радосав и Зорић.
Гостујући Хајдук има много богатију историју. Судбина Куљана кроз историју је да им клуб мења називе (Хајдук, КАФК, Раднички, Ударник, Братство-Јединство, Братство) и облике организације, али традиција фудбала у Кули дуга је 112 година.
Прву фудбалску лопту у овај град донели су Андраш Футо и Вељко Јерков Љубиша, лопту су купили у Будимпешти за две тадашње круне. Тако је после дуже времена KАФK оживео, клупске просторије првог клуба под називом КАФК отворене су у хотелу „Kасина“ у центру града, а све очи Kуљана упрте су ка „Вашаришту“.
Најупечатљивија личност КАФК-а свакако је био тренер и голман тима Ференц Платко. Још пре доласка у KАФK, Платко је наступао као голман за мађарску фудбалску репрезентацију. Kада је 1923. године напустио Kулу поново је био у Мађарској, да би потом прешао у Шпанију где је бранио боје чувеног каталонског и планетарно популарног клуба- славне Барселоне! Своју фудбалску каријеру Платко је окончао у Чилеу, у ком је и преминуо 1977. године.
Као играч наступао је за Вашаш, Винер АФ, КАФК, МТК, Барселону, Рипенсију Темишвар, Уелву и Милуз. Као тренер радио је у Базелу, Милузу, Рубеу, Барселони, Академици де Порто, ВЕнус Букурешту, Дачија Униреа Браила, Глорији Галаци, Краковији, Селти Виго, Коло- колу, Ривер Плати, Боки Јуниорс, Сан Луису, Магаљаносу и Сантиаго Вондерерсу.
Био је селектор Чилеа и олимпијске репрезентације САД-а.
Боје Хајдука бранили су: Шандор Јанес, Милан Влашки, Милорад Ћетковић, Душко Грујић, Душан Башић, Ибрахим Муратовић, Ранко Делић, Ристо Павић, Ференц Платко, Милан Перић ,Бранко Пауљевић, Ранко Делић, Жељко Kарановић, Дејан Османовић, Анђелко Ђуричић, Александар Давидов, Мирко Радуловић, Жељко Рачић, Ниша Савељић, Филип Kасалица, Никола Милојевић, Иван Ћирка, Александар Јовановић, Драган Мојић, Иштван Дудаш, Урош Предић, Золтан Сабо, Драган Стојисављевић, Љубомир Фејса, Ђорђе Томић, Саво Павићевић, Жарко Булатовић, Лазар Веселиновић, Никола Kомазец, Зоран Антић, Урош Стаматовић, Никола Малбаша, Нино Пекарић, Синиша Пеулић, Горан Гогић и многа друга имена позната јавности.
Најбољи период рада клуба био је од 1991. до 2013. године.
Наиме, у сезони 1991/92. године Хајдук се пласирао у елиту, у Прву савезну лигу новоформиране СР Југославије.
Хајдук у овом периоду много, поред играчког кадра и организације унутар клуба, улаже и у инфраструктуру. Тако, 1992. године завршавају се радови на изградњи прелепог спортског објекта, и тада, једног од најмодернијих, најфункционалнијих али и најлепших стадиона у земљи. Почетак рата омео је његово потпуно довршавање и наткривање.
Стадион је направљен захваљујући успешним маркетиншким потезима, без динара сопственог капитала и уз скромну помоћ града. Монтажни елементи набављени су у Словенији а пројектант био је архитекта Миодраг Ракочевић.
У овом периоду клуб почиње да спонзорише кулска компанија Родић МБ (од 1992. године).
Хајдук тада свом старом називу придодаје и име компаније, па тако настаје ФK Хајдук Kула.
Kулска амбициозност поново је дошла до изражаја 1997. године. Иако су медији клубу предвиђали борбу за опстанак, на петогодишњицу елите играчи су остварили највиши пласман у историји. Предвођени Мирославом Вукашиновићем, Kуљани су заузели четврто место и обезбедили излазак у Европу, у Интертото куп. Хајдук се у Интертото купу нашао у групи са Халмштадом из Шведске, Ломелом из Белгије, Туркуом из Финске и Kонгсвингером из Норвешке. Због само једне пречке, а не поготка, Kуљани се нису пласирали у саму завршницу овог такмичења.
Наредних година Хајдук се углавном задовољавао местом у средини табеле. У нимало лагодној конкуренцији, Kуљани су увек са више или мање напора успевали у намери да очувају елитни статус.
Упоредо са одржавањем угледа на фудбалском терену, улагало се и у инфраструктуру. Поред главног објекта СПЦ Хајдука улагало се и у помоћне терене на Вашаришту, који су закупљени на 99 година.
Великим радом, те мудро искоришћеним новчаним средствима Хајдук у сезони 2005/06. године остварује највећи успех у својој историји, пласман у куп УЕФА. Хајдук се те године пласирао на четврто место последње сезоне заједничког првенства Србије и Црне Горе, са само бодом заостатка иза трећепласираног Вождовца, који је одустао од Европе. Жреб је у другом колу претквалификација Хајдуку је доделио реномирани, софијски ЦСKА, који је само сезону раније палио и жарио најквалитетнијим европским теренима. Правила УЕФА–е, нису дозволила Хајдуку да утакмицу одигра на Градском стадиону. Хајдук је испао након два ремија, у Софији 0:0 и на неутралном терену у Београду 1:1, због правила о важењу гола у гостима и то након продужетака примивши гол у 120. минуту (погодак Тунчева). Стрелац за официјелног домаћина на том мечу, био је Станчић у 104. минуту утакмице.
Ово није поколебало Хајдук који је и следеће сезоне успео да избори пето место и пласман на евро сцену. Хајдук је претходно преузео Жарко Солдо. У тој сезони 2006/07. године Хајдук је стигао и да нанесе потпуну резултатску катастрофу Партизану резултатом 3:0. Стрелци су били два пута Милан Перић и једном Љубомир Фејса, за ког ће управо Партизан 2008. године издвојити највећу суму новца за једног домаћег играча у историји дотичног клуба.
Kуљани су се тако десет година касније поново нашли у Интертото купу. Такмичењу које је изменило правила и полако ишло ка гашењу. Но, освајачи Интертото купа (укупно девет) имали су право учешћа у купу УЕФА, што је свакако био велики мотив.
Хајдук је у првом колу био слободан, да би се у наредној рунди сусрео са словеначким Марибором. Иако је прву утакмицу изгубио 2-0, Хајдук се блистзавом партијом у на наеутралном терену у Београду реванширао 5-0 и тако прошао даље.
У финалу су бели укрстили копља са Леиријом из Португала. Након победе у Београду од 1:0, у реваншу се поновила зла коб и захваљујући голу у последњим тренуцима сусрета, испуштена је титула освајача Интертото купа.
Нажалост, Куљани су 2013. године због лоше финансијске ситуације били приморани да напусте елитни ранг и распусте прву екипу.
Целокупна управа, укључујући и председника клуба Осмајића, као и омладинци и кадети прешли су у новоосновани ОФК Хајдук. ОФК Хајдук себе сматра легитимним наследником ФК Хајдук, пошто су сви чланови управе, омладинске школе, Службе за односе са јавношћу прешли у новоосновани клуб. ОФК Хајдук је преузео и клупске боје, симболе, помоћне терене и стадион ФК Хајдук. ОФК Хајдук је престао да постоји након сезоне 2015/16. Сезоне 2018/19. долази до спајања угашеног клуба ФК Хајдук 1912 и ФК Оџаци из Оџака клуб почиње да се такмичи у Српској лиги Војводина.
Данашњу екипу Куљана од ове полусезне предводи Саша Стојадиновић (45), тренер који поседује велико искуство у аматерском фудбалу, укупно 22 године.
Kао тренер прве екипе предводио је: Сремчицу (пласман у Српску лигу), Локомотиву, ИМТ (први на полусезони), Сомбор, Борац Сакуле, Оџаке и Раднички Обреновац у два наврата. Тренутно је на курсу за стицање националне ПРО лиценце ФСС, студирао је Факултет спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду, завршио је и Вишу тренерску школу. Има искуство и резултате и у раду са млађим селекцијама, посебно се истекао у раду са млађим селекцијама ФK Локомотива. Обављао је и функцију Директора омладинске школе (Локомотива и ИМТ). Селектор је аматерске репрезентације Фудбалског савеза Београда.
Иза Куљана је врло активан зимски прелазни рок. Осим поменутог тренера Саше Стојадиновића клубу су приступили и Пајовић (Раднички С.), Михајловић (Ушће), Маринковић (Лозница), Димитријевић (Омладинац), Стевановић (Грчка), Димитрић (Слога К.), Микан (Херез), Пјошта (Борац Ш.), Новаковић (С. Град).
Хајдук су напустили тренер Жељко Рачић, Велковски, Вулић, Крнета, Ђурђевић, Јовановић, Славковић, Марковић и Бабић.
Погледајте све парове 17. кола Српске лиге Војводина:
Утакмица | Резултат |
---|---|
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Кикинда ОФК „Кикинда“ (Кикинда) – ОФК „Бечеј 1918“ (Бечеј) |
0 - 0 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Рума ГФК „Словен“ (Рума) – ФК „Јединство“ (Стара Пазова) |
3 - 2 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Елемир ФК „Нафтагас“ (Елемир) – ФК „Хајдук 1912“ (Кула) |
2 - 2 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Бачка Паланка ОФК „Бачка“ (Бачка Паланка) – ФК „Борац“ (Шајкаш) |
1 - 2 |
Нед. 10. 03. 2024. 10:00 Нови Сад ФК „Кабел“ (Нови Сад) – ФК „1. мај“ (Рума) |
1 - 2 |
Нед. 10. 03. 2024. 11:00 Панчево ФК „Динамо 1945“ (Панчево) – ФК „Железничар“ (Инђија) |
1 - 3 |
Нед. 10. 03. 2024. 14:30 Белегиш ФК „Подунавац“ (Белегиш) – ФК „Омладинац“ (Нови Бановци) |
0 - 0 |
Нед. 10. 03. 2024. 14:30 Адорјан СК „Тиса“ (Адорјан) – ФК „Раднички Зрењанин“ (Зрењанин) |
2 - 4 |
У недељном преносу гледаћемо дерби утакмицу војвођанске фубалске лиге „Исток“, сусрет другопласиране Младости из Омољице и првопласиране Војводине 1928 из Перлеза.
Обе екипе славиле су у првом колу пролећа, Омољичани у Идвору 2:0, док су Перлежани савладали Козару 3:0.
Домаће са клупе предводи чувени голгетер ОФК Београда и Унион Берлина Петар Дивић, а најбољи стрелци су Радисављвић са 13 голова (на челу листе стрелаца ВФЛ „Исток“) и Вукајловић са 7 голова.
Клуб је основан још 1924. године и највише времена у историји је провео у Подручној фудбалској лиги Панчева (некада Јужнобанатска А лига) коју су освојили у сезони 2016/17. и пласирали се у зону у којој су и данас.
Војводину с клупе предводи Мирко Стокић, а најбољи учинак на терену има Козић са 9 голова.
Спортски колектив из Перлеза, насељеног места које се налази 24 километара од Зрењанина, основан је 1928. године. Након дугог низа година током којих су били део Подручне фудбалске лиге Зрењанин, већ готово пуну деценију екипа се налази у трећем и четвртом рангу српског клупског фудбала.
У првом сусрету ове сезоне одиграном 19. августа у оквиру другог кола славили су Перлежани резултатом 2:0. Стрелци су били Радишић и Козић. Снимак можете погледати изнад.
Погледајте све парове 17. кола Војвођанске фудбалске лиге „Исток“:
Утакмица | Резултат |
---|---|
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Банатско Велико Село ФК „Козара“ (Банатско Велико Село) – ФК „Русанда“ (Меленци) |
1 - 0 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Српска Црња ФК „Будућност“ (Српска Црња) – ФК „Јединство“ (Банатско Карађорђево) |
1 - 0 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Влајковац ФК „Јединство“ (Влајковац) – ФК „Црвена звезда“ (Руско Село) |
1 - 1 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Банатски Карловац ОФК „Пролетер“ (Банатски Карловац) – ФК „Слобода“ (Нови Козарци) |
0 - 0 |
Суб. 09. 03. 2024. 14:30 Ковин ФК „Раднички“ (Ковин) – OФК „Бегеј“ (Житиште) |
0 - 2 |
Нед. 10. 03. 2024. 14:30 Идвор ФК „Полет“ (Идвор) – ФК „Борац“ (Старчево) |
2 - 2 |
Нед. 10. 03. 2024. 14:30 Омољица ФК „Младост“ (Омољица) – ФК „Војводина 1928“ (Перлез) |
3 - 1 |
Нед. 10. 03. 2024. 14:30 Кикинда ФК „ЖАК“ (Кикинда) – ФК „БАК“ (Бела Црква) |
0 - 5 |