Директан пренос са реновираног стадиона на Детелинари

Овог викенда камере званичног Јутјуб канал Фудбалског савеза Војводине биће на реновираној новосадској Детелинари где нас очекује занимљив меч трећег кола Српске лиге Војводина.

У суботу 31. августа у 16:30 часова на новој подлози са вештачком травом састаће се домаћи РФК НС 1921 и зрењанински Раднички.

„Канаринцима“ са Детелинаре коначно је скинута забрана регистрације играча и госте из Зрењанина дочекаће у најачем саставу.

Биће пуни жеље да надоканаде пропуштено у прве две утакмице у којима су наступали са омладинцима и кадетима и забележили поразе од панчевачког Динама 1945 (1:3) и Војводине 1928 у Перлезу (6:0).

Може се рећи да због наведеих поблема за њих првенство почиње тек данас, од трећег кола.

Блокада је скинута у уторак у раним јутарњим часовима када је ФИФА на основу евидентираних уплата и увида у целокупну документацију објавила одлуку којом се РФК Нови Сад 1921 ослобођен забране регистрације нових играча.
По доношењу ове одлуке ФСС је омогућио да се путем Comet система региструју сви нови играчи у свим категоријама, па ће тако „Канаринци“ за викенд наступити у пуном саставу.
Поменуто дуговање према ФК Богота наслеђено је фузијом са ФК Пролетер, ко и преостала два процеса која се воде пред органима ФИФА. У постизање договора о репрограму дуга уложен је велики напор а сам процес реализације договора довео је до околности да су домаћи два кола Српске лиге група Војводина морали одиграти са мешовитом селекцијом омладинаца и кадета.

Зрењанинци су захваљујући бољем издању у другом полувремену голом Владимира Парошког анулирали вођство гостију из Кикинде (на крају 1:1) и за меч на Детелинари неизвестан је наступ повређеног капитена Топића и поменутог Парошког, који су због повреда прескочили у уторак тренинг аматерске репрезентације Војводине.

У првом колу славили су минималним резултатом у Шајкашу и у ову утакмицу улазе са 4 освојена бода.

Биће то сучељавање два врсна тренера Дарка Тешовића и Бранка Савића, некадашњих саиграча из Партизана у време када су београдски „црно-бели“ бележили запажене европске наступе. Заједно су играли две сезоне (1997.-1999. године).

Дарко је након шест сезона у Партизану 1999. отишао у Грчку (Етникос Астерас), а Бранко је остао још једну сезону пре одласка у Израел (Беитар Јерусалим), да би се након годину дана вратио у Партизан у којем је провео још 3 сезоне. Интересантно да су обојица на крају каријера наступала за Будућност из Банатског Двора. Савић је рођени Зрењанинац и вођење Радничког за њега осим професионалне сигурно има и емотивну локалпатриотску ноту.

Што се тиче историје ова два клуба Зрењанинци су мало старији ривал и ове године славе 105 година клуба. Основани су 11. маја 1919. године од стране радничких друштава у Великом Бечкереку. Прво су наступали под именом Вашаш, затим Славија и на крај су добили данашње име Раднички.

Данашњи РФК НС 1921 наследник је чувеног Новог Сада, клуба основаног давне 1921. године (21. јун) под именом НТК (Новосадски Трговачки Клуб).

Своје прво укључење у такмичарски фудбал бележе у јесен 1922. године у лигу Новосадске жупе Београдског лоптачког подсавеза.

Од укључења у такмичарски фудбал 1922. године до почетка Другог светског рата и прекида фудбала, априла 1941. године, НТК је све време наступао у лошијем по квалитету такмичарском нивоу Новосадског ногометног (од 1939. лоптачког) савеза.

Након Другог светског рата 1948. године предузеће Стотекс реактивира НТК под новим именом ФК Трговачки. Шест година касније 1. августа 1954. на ванредној скупштини клуба ФК Трговачки мења име у ФК Нови Сад. Тадашња власт 1956. године гаси ФК Еђшег (Јединство) због наводног кокетирања са окупаторима за време рата, а имовину додељује на коришћење ФК Новом Саду.

Године 1966, ФК Нови Сад је испао из Друге лиге, а ФК Раднички из Српске лиге и фузијом та два клуба настао је РФК Нови Сад (Раднички фудбалски клуб Нови Сад).

Прволигашки клуб је постао 1961, али се у тадашњој Првој савезној лиги СФРЈ задржао само 3 сезоне. Клуб је тада предводио чувени председник клуба Хуго Рушевљанин, који је тих славних година клуба био и на месту селектора репрезентације Југославије.

Тада су на Стадион Карађорђе где је клуб тада играо своје утакмице долазили славни југословенски клубови. Те 1962. сезоне клуб је заузео 10. место у Првој савезној лиги СФРЈ и тако за длаку избегао испадање у нижи ранг. Следеће сезоне 1963. ФК Нови Сад је напредовао и на крају првенства је заузео 8. место. Иза Новог Сада су се нашли много популарнији клубови као што је Хајдук из Сплита, Сарајево, Ријека, као и градски ривал Војводина. Наредне сезоне један бод је одлучио да Нови Сад испадне из друштва најбољих тимова Југославије. Од тада ФК Нови Сад није играо у највишем рангу такмичења.

Дакле, клуб је био члан Прве савезне лиге између 1961. и 1964. године, полуфиналиста Купа Маршала Тита 1977. године, те другопласирани тим Друге лиге СФРЈ у сезони 1985/86.

Године 1978. омладинци Новог Сада су били победници омладинског Купа Југославије, победом над загребачким Динамом на пенале 5:3 (1:1) пред око 20.000 гледалаца на београдској Маракани.

Године 1991. фудбалери Новог Сада су били победници Купа Војводине.

Једини клуб који је до сезоне 2006/07. одиграо свих 14 сезона у Другој лиги од распада СФРЈ, али су се након једне сезоне у српсколигашком такмичењу вратили и на импресиван начин пласирали у Прву лигу, са чак 24 бода испред првог пратиоца, тако да се од сезоне 2007/08. такмиче у Првој лиги.

Године 2012. због гашења Спортског друштва Раднички клуб мења име у ФК Нови Сад. 2014. године због избацивања клуба у последњи такмичарски ниво доноси се одлука о промени имена у РФК Нови Сад 1921.

Клуб је 2022. године поново освојио Куп Војводине, а те сезоне је освојио и прво место у Војвођанској фудбалској лиги „Југ“ (четврти ранг) и пласирао се у Српску лигу Војводина (трећи ранг), али је уследила фузија са новосадским Пролетером и новоосновани клуб је наставио такмичење у Првој лиги Србије (други ранг такмичења).

За „Канаринце“ су наступали Јосип Пирмајер, Ивица Брзић, Славиша Јокановић, Александар Козлина, Лазар Лемић,  Драгоqуб Беквалаc, Манојло Радиновић, Бранимир Вратњан, Душан Клипа, Илија Тојагић, Илија Белић, Младен Кргин, Крсто Врбица, Александар Стојановић, Љубомир Милић, Живан Љуковчан, Милан Јовин, Ђурађ Васић, Влатко Шимек, Зоран Марић, Младен Јованић, Чедо Марас, Петар Курчубић, Срђан Бајчетић, Миодраг Пантелић и многа друга велика имена домаћег фудбала.

Успеси:
Друга савезна лига
Првак: 1960/61.
Српска лига Војводина
Првак: 1967/68, 1981/82, 1991/92, 2006/07.
Војвођанска лига Југ
Првак: 2021/22.
Куп Војводине
Освајач: 1991, 2022.

 

Службена лица на суботњој утакмици биће:

Главни судија:
Милешевић Милош (Бачка Паланка)
1. помоћни судија:
Лукић Душан (Сомбор)
2. помоћни судија:
Николић Владимир (Ловћенац)
Четврти судија:
Ердељан Веселин (Бачко Градиште)
Делегат:
Дрљача Миодраг (Апатин)
Контролор суђења:
Мићановић Момчило (Нови Сад)

Публика ће меч моћи да прати искључиво са источне трибине, а улаз је бесплатан!

Радови на западној трибини су и даље у току, скела није скинута на једном од зидова и из сигурносних разлога трибина није још отворена за посетиоце.

Позивамо све навијаче да дођу на стадион, а сви који нису у могућности овај занимљив меч могу испратити у директном преносу испод:

 

2024-08-31T11:22:35+02:0031. 08. 2024.|
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com